Veřejný závazek
Poslání
Pečovatelská služba Hustopeče podporuje setrvání člověka v jeho přirozeném prostředí. Usiluje o podpoření soběstačnosti uživatelů v domácím prostředí v případě, že nejsou schopni zabezpečovat své potřeby vlastními silami ani za pomoci svého okolí.
Cíl služby
Cílem pečovatelské služby je mobilizovat uživatele sociálních služeb k převzetí spoluodpovědnosti na řešení jejich nepříznivé sociální situace a závislosti na poskytování sociální služby.
Cílová skupina
Terénní pečovatelská služba je poskytována osobám se zdravotním postižením, osobám s chronickým onemocněním a rodinám s dítětem/dětmi, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci, kdy je jejich soběstačnost snížena a nejsou si schopni vlastními silami zajistit naplnění základních životních potřeb.
Zásady poskytované služby
Individuální přístup – pracovníci pečovatelské služby pracují s uživateli dle jejich přání, potřeb, možností a schopností, aby společnými silami naplnili stanovené cíle
Respektování osobnosti a soukromí – Je kladen důraz na ochranu práv uživatelů a jejich autonomii
Profesionální poskytování služby - při poskytování služby dodržuje metody sociální práce, pracovníci využívají při své práci nabyté znalosti z odborných školení a dobré praxe.
Podpora při zakotvení v přirozeném sociálním prostředí – u každého uživatele hledáme jeho schopnosti, které se snažíme rozvíjet nebo alespoň udržet. Uživatele zapojujeme do využívání veřejně dostupných služeb a motivujeme je ke kontaktům s nejbližším okolím.
Okamžitá kapacita služby:
terénní forma – 3
Komu službu neposkytujeme:
osobám, jejichž zdravotní stav vylučuje poskytování sociální služby např. infekční onemocnění osoby nebo zdravotní stav vyžadující nepřetržitou lékařskou nebo ošetřovatelskou péči
Pečovatelská služba je poskytována na území města Hustopeče!
Podmínky pro zahájení poskytování pečovatelské služby:
splnění definované cílové skupiny
bydliště na území města Hustopeče
souhlas s Vnitřními pravidly služby
podepsání Smlouvy o poskytování sociální služby
Poskytujeme tyto základní činnosti:
pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu (pomoc při podávání jídla a pití, oblékání a svlékání, prostorové orientaci, přesunech na lůžko nebo vozík)
pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu (ranní hygiena, koupání, základní péči o vlasy a nehty a při použití WC)
poskytnutí stravy nebo pomoc při zajištění stravy (zajištění stravy, příprava a podávání jídla a pití)
pomoc při zajištění chodu domácnosti (běžný úklid, běžné nákupy a pochůzky, praní a žehlení ložního a osobního prádla v městské prádelně)
zprostředkování kontaktu se společenským prostředím (doprovázení k lékaři, na úřady apod.)
pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí (pomoc při komunikaci s úřady a institucemi, pomoc při vyřizování běžných záležitostí)
pomoc při zajištění bezpečí a možnosti setrvání v přirozeném sociálním prostředí (dohled nad uživatelem)
Rozsah těchto činností rozebírá §6, vyhlášky č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách.